You are currently viewing 11 listopada – Wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa

11 listopada – Wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa

Dzień 11 listopada to w Kościele powszechnym liturgiczne wspomnienie św. Marcina z Tours (ok. 316–397). Był biskupem i jednym z najbardziej czczonych świętych w Kościele katolickim. Urodził się w Panonii (dzisiejsze Węgry) i służył w rzymskiej armii, zanim przeszedł na chrześcijaństwo. Jest znany z pokory, miłosierdzia i oddania ubogim. Najbardziej rozpoznawanym wydarzeniem z jego życia jest scena, w której dzieli się swoim płaszczem z biednym żebrakiem, który później okazuje się być samym Chrystusem.  Święty Marcin z Tours jest patronem żołnierzy, dzieci, hotelarzy, kowali, krawców, podróżników, właścicieli winnic,  ubogich, jeźdzców, koni a także jest patronem Francji, królewskiego rodu Merowingów oraz  diecezji w Eisenstadt, Mainz, Rotterburga i Amiens. 

biogram

Święty Marcin urodził się około roku 316 lub 317 w Sabaria (obecnie Szombathely, Węgry) w rodzinie pogańskiej. Jego ojciec, wielki oficer armii rzymskiej, był poganinem, natomiast matka była chrześcijanką. Marcin spędził swoje dzieciństwo w atmosferze wielkiej troski matki o jego wychowanie religijne, co miało później ogromny wpływ na jego życie duchowe. W wieku około 10 lat Marcin postanowił zostać chrześcijaninem, mimo że w jego rodzinie dominowały wierzenia pogańskie. W wieku 15 lat, zgodnie z rzymskim zwyczajem, został powołany do służby wojskowej. Po pewnym czasie służby w armii, kiedy miał 18 lat, miał przeżyć wydarzenie, które na zawsze zmieniło jego życie. Pewnego zimowego dnia, w Amiens (dzisiejsza Francja), Marcin spotkał ubogiego żebraka, któremu postanowił pomóc. Ponieważ żebrak był bardzo biedny, a pogoda mroźna, Marcin rozciął swój płaszcz na pół i jedną część dał ubogiemu. Według legendy tej nocy Marcinowi ukazał się Jezus w tym samym płaszczu, który podarował ubogiemu, mówiąc: „Marcin, będąc jeszcze katechumenem, okrył mnie tym płaszczem.” To wydarzenie miało głęboki wpływ na niego i skłoniło go do porzucenia armii i życia w wierze chrześcijańskiej. Po porzuceniu służby wojskowej Marcin udał się do Poitiers, gdzie został uczniem św. Hilarego, biskupa tej miejscowości. Został ochrzczony, a następnie podjął życie ascetyczne. Wkrótce po tym rozpoczął swoją działalność duszpasterską. Został wyświęcony na diakona, a później na kapłana. Jego życie pełne było misji, nauczania oraz troski o ubogich i potrzebujących. W 371 roku, po śmierci biskupa Lupercjusza, Marcin został wybrany biskupem Tours, chociaż początkowo starał się unikać tego zaszczytu. Jako biskup poświęcił się głównie pracy misyjnej, prowadząc życie bardzo ascetyczne. Jego pasją było szerzenie chrześcijaństwa na terenach wiejskich, gdzie zakładał liczne klasztory i ośrodki misyjne. W Tours Marcin stał się bardzo szanowanym duchownym i przyczynił się do szerzenia chrześcijaństwa w Galii (dzisiejsza Francja). Marcin był znany ze swojej troski o biednych i chorych. Jego działania, jak rozdawanie majątku i pomoc chorym, stały się symbolem jego misji. Jako biskup, Marcin wprowadził reformy, które miały na celu odnowienie duchowego życia w diecezji. W Tours Marcin stworzył jeden z pierwszych klasztorów, które stały się centrami duchowości.

Śmierć i droga świętości

Św. Marcin z Tours zmarł 8 listopada 397 roku w Candes, w pobliżu Tours. Został pochowany w Tours, gdzie jego grób stał się miejscem pielgrzymek. Kanonizacja św. Marcina z Tours miała miejsce w 469 roku, zaledwie 25 lat po jego śmierci, a więc bardzo szybko po jego zgonie. W tamtym okresie Kościół nie miał jeszcze formalnego procesu kanonizacyjnego, a świętość była uznawana na podstawie powszechnego kultu wiernych. W przypadku św. Marcina, jego świętość była niepodważalna już wkrótce po jego śmierci, ponieważ był szeroko czczony zarówno przez duchowieństwo, jak i lud.

patronat

 Święty Marcin z Tours jest patronem żołnierzy, dzieci, hotelarzy, kowali, krawców, podróżników, właścicieli winnic,  ubogich, jeźdzców, koni a także jest patronem Francji, królewskiego rodu Merowingów oraz  diecezji w Eisenstadt, Mainz, Rotterburga i Amiens. 

znaczenie liturgiczne

Wspomnienie św. Marcina przypada 11 listopada, co jest związane z datą jego śmierci (397 r.). W Kościele katolickim dzień ten ma szczególne znaczenie liturgiczne, jako moment refleksji nad jego życiem pełnym miłosierdzia i ofiarności. W niektórych krajach, w tym we Francji, dzień św. Marcina uznawany jest za początek zimy, a tradycje ludowe związane z tym dniem obejmują m.in. obchody związane z końcem zbiorów winogron czy organizowanie obiadów i festynów.

ikonografia

W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupa lub jako żołnierz oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są: dzban, gęś na księdze, gęś u jego stóp, koń, księga, model kościoła, dwa psy lub żebrak u jego stóp.

modlitwy i litania

Modlitwa

Boże, Ty zostałeś uwielbiony przez życie i śmierć Świętego Marcina, biskupa, odnów w naszych sercach cuda Twojej łaski, aby ani śmierć, ani życie nie mogły nas odłączyć od Ciebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen

Kolekta czyli modlitwa dnia

Boże, Ty zostałeś uwielbiony przez życie i przez śmierć świętego Marcina, biskupa, † odnów w naszych sercach cuda Twojej łaski, * aby ani śmierć, ani życie nie mogły nas odłączyć od Ciebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Litania

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Maryjo, módl się za nami
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad pannami,


Święty Marcinie,
Święty Marcinie, oddający połowę płaszcza biedakowi,
Święty Marcinie, wzorze prawdziwej doskonałości,
Święty Marcinie, chwało żołnierzy,
Święty Marcinie, najprzedniejszy wzorze życia zakonnego,
Święty Marcinie, wzniosły patronie zakonników,
Święty Marcinie, ozdobo kapłanów,
Święty Marcinie, wspaniały duszpasterzu z Tours,
Święty Marcinie, gorliwy o chwałę Bożą,
Święty Marcinie, blasku Kościoła Zachodniego,
Święty Marcinie, żyjący pełnią wiary,
Święty Marcinie, pełny głębokiej pokory,
Święty Marcinie, oddający się wzniosłej kontemplacji,
Święty Marcinie, nieustający w modlitwie,
Święty Marcinie, żarliwy w miłości,
Święty Marcinie, zwierciadło cierpliwości,
Święty Marcinie, chwalebny ojcze ubogich,
Święty Marcinie, pocieszycielu strapionych,
Święty Marcinie, uzdrowienie, chorych,
Święty Marcinie, wsławiony wieloma cudami,
Święty Marcinie, wskrzeszający zmarłych,
Święty Marcinie, mężu niewysłowiony i oddany do końca pracy,
Święty Marcinie, umierający w chwale aniołów,
Święty Marcinie, chwało wielu narodów,
Święty Marcinie, opiekunie uciekających się do Ciebie,
Święty Marcinie, patronie naszej parafii,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami

Módl się za nami, św. Marcinie,

– abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Boże, uwielbiony przez życie i śmierć świętego Marcina, naszego szczęśliwego patrona, spraw w naszych sercach takie same cuda poprzez Twoją łaskę, abyśmy ani przez życie, ani przez śmierć nie zostali oddzieleni od miłości Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje im króluje na wieki wieków. Amen.

cytat

„Nie mogłem odmówić tego, co ofiarowałem ubogiemu, ponieważ znalazłem w nim Chrystusa." św. Marcin z Tours

Św. Marcin jest symbolem miłości bliźniego, oddania i pokory. Jego życie i dzieło pozostają inspiracją dla wierzących na całym świecie.

Udostępnij: