Dzień 4 listopada to w Kościele powszechnym liturgiczne wspomnienie św. Karola Boromeusza (1538-1584). Był włoskim kardynałem i arcybiskupem Mediolanu, gorliwym reformatorem Kościoła, poświęcał się działalności duszpasterskiej, troszczył się o edukację duchowieństwa – był iniciatorem powstania pierwszego seminarium duchownego. Szczególną opieką otaczał ubogich i chorych. Jest patronem biskupów, proboszczów, seminarzystów, teologów, biliotekarzy, a także osób chorujących na dżumę. Wzywany jest takze jako opiekun przeciwko chorobom zakażnym. Jest także szczególnym orędownikiem reformy kościelnej i edukacji duchowieństwa.
biogram
Święty Karol Boromeusz urodził się 2 października 1538 roku w Arona, w Piemoncie, we Włoszech. Pochodził z arystokratycznej rodziny Boromeuszów, co miało duży wpływ na jego późniejsze życie i powołanie. Karol był synem Gilberta Boromeusza i Marii d’Este, co zapewniło mu wczesne dostępy do wysokiej edukacji i dworskiego życia. W dzieciństwie był wyjątkowo uzdolniony, szczególnie w naukach, ale wychowywał się także w atmosferze religijnej, co miało wpływ na jego późniejsze wybory. W rodzinie Karola szczególną wagę przykładało się do kultywowania wartości katolickich, a młody Karol wyróżniał się pobożnością. Choć Karol początkowo przygotowywał się do kariery prawniczej, w 1558 roku, w wieku 20 lat, w wyniku śmierci swojego wuja, kardynała Gianantonio Boromeo, zdecydował się na życie kapłańskie. Jego powołanie przybrało na sile, gdy po śmierci papieża Pawła IV, w 1560 roku, jego wuj – kardynał Michele Ghislieri – został wybrany na papieża Piusa V. Karol Boromeusz zajął wtedy ważne stanowisko w Kurii Rzymskiej, a także otrzymał godność kardynała. Jednak mimo ogromnych zaszczytów, Karol zachował prostotę życia i pobożność, oddając się pracy na rzecz Kościoła i reformy duchowieństwa.
Reforma Kościoła i Sobór Trydencki
Karol Boromeusz miał duży wpływ na prace Soboru Trydenckiego, który odbywał się w latach 1545–1563. Jako kardynał, był jednym z jego głównych uczestników i aktywnie wspierał reformy liturgiczne, duchowe i doktrynalne, które miały na celu oczyszczenie Kościoła z nadużyć i przywrócenie mu pierwotnej czystości. Po soborze Boromeusz przystąpił do wprowadzania w życie jego postanowień, zwłaszcza w diecezji Mediolan.
Reformy w diecezji Mediolan
Jako arcybiskup Mediolanu (od 1564 roku), św. Karol Boromeusz podjął liczne reformy w duchowieństwie i życiu religijnym. Zreorganizował seminaria duchowne, tworząc system nauczania, który promował solidne przygotowanie duchowieństwa. Wprowadził także ścisłą kontrolę nad życiem zakonnym i podjął działania na rzecz poprawy życia religijnego wśród świeckich.
Pomoc biednym i chorym
Święty Karol Boromeusz był szczególnie znany z troski o najuboższych, chorych i ubogich. Zorganizował pomoc w czasie epidemii dżumy, która dotknęła Mediolan w 1576 roku, a także zbudował szpitale, przychodnie i instytucje charytatywne, które pomagały potrzebującym. Zgromadził ogromne sumy na cele dobroczynne, choć sam żył w wielkiej prostocie.
Śmierć, droga do świętości.
Zmarł 3 listopada 1584 roku, mając 46 lat, po długiej chorobie, wyniszczony zarówno fizycznie, jak i psychicznie po trudach pracy duszpasterskiej i organizacyjnej. Karol Boromeusz został beatyfikowany przez papieża Benedykta XIV 1 listopada 1618 roku, czyli zaledwie 34 lata po jego śmierci. Beatyfikacja ta miała miejsce z uwagi na jego wyjątkowe życie pełne pobożności, zaangażowania w reformę Kościoła oraz poświęcenie dla chorych i ubogich. Natomiast kanonizowany został przez papieża Pawła V 1 listopada 1610 roku, czyli osiem lat wcześniej niż beatyfikacja, co czyni go jednym z najszybciej kanonizowanych świętych w historii Kościoła katolickiego.
patronat
Jest patronem biskupów, proboszczów, seminarzystów, teologów, biliotekarzy, a także osób chorujących na dżumę. Wzywany jest takze jako opiekun przeciwko chorobom zakażnym. Jest także szczególnym orędownikiem reformy kościelnej i edukacji duchowieństwa.
znaczenie liturgiczne
Wspomnienie liturgiczne św. Karola Boromeusza obchodzone jest 4 listopada. Dzień ten ma szczególne znaczenie, ponieważ jest to rocznica jego śmierci. W tym dniu Kościół wspomina jego gorliwość w reformowaniu Kościoła, troskę o duchowieństwo i ubogich oraz poświęcenie w służbie wiernym.
ikonografia
W ikonografii św. Karol Boromeusz przedstawiany jest w stroju kardynalskim. Jego atrybutami są: bicz, czaszka, gołąb, kapelusz kardynalski, krucyfiks; postronek na szyi, który nosił podczas procesji pokutnych.
modlitwy i litania
Święty Karolu wzbudź w naszych sercach pragnienie dobra, oddal egoizm, wyrwij z obojętności, rozwiej pesymizm, rozprosz znużenie. Odkryj przed nami obraz zła, które panuje w nas i naszych czasach i spraw, by stał się on bodźcem do pokuty, działania i miłosierdzia. Daj nam ufność, że świat może być zbawiony przez Chrystusa, nie przez kogokolwiek innego i że Kościół może nabrać nowej mocy dzięki sobie, nie dzięki innym. Spraw, byśmy zrozumiały prawdziwa reformę, taką, która miłuje, a nie nienawidzi, która śpieszy z pomocą, a nie krytykuje, która nie burzy, ale odnawia, która nie wynajduje nowości, ale dąży do rozwoju, która nie stoi w miejscu, ale idzie naprzód. Spraw, byśmy były zdolne realizować taka właśnie reformę, która dokonuje się w drodze do uświęcenia i rozświetlenia chrześcijańskiego życia, dla sprawiedliwości i pokoju wśród warstw społecznych, dla obrony pokornych i pocieszenia cierpiących. Amen.
Ojcze nasz… / Zdrowaś Maryjo… / Chwała Ojcu …
Święty Karolu Boromeuszu, módl się za nami!
Wszechmogący Boże, zachowaj w Twoim ludzie ducha, który ożywiał świętego Karola Boromeusza, biskupa, † aby Kościół nieustannie się odnawiał, * i upodabniając się do Chrystusa, ukazywał światu Jego prawdziwe oblicze. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święty Karolu Boromeuszu,
Święty Karolu pobożnych rodziców pociecho,
Święty Karolu lilio niewinności, dobrymi obyczajami młodzież budujący,
Święty Karolu do grona kardynałów powołany,
Święty Karolu Kapłanie według Serca Jezusowego,
Święty Karolu do godności arcybiskupiej wywyższony,
Święty Karolu w winnicy Pańskiej gorliwy pracowniku,
Święty Karolu cichości i pokory wielki miłośniku,
Święty Karolu ojcze ubogich i zgłodniałych żywicielu,
Święty Karolu głosicielu strasznego sądu Bożego,
Święty Karolu rycerzu Chrystusa, mieczem słowa Bożego zbawienie dusz wojujący,
Święty Karolu ostrą pokutą zło zwyciężający,
Święty Karolu karności duchowej odnowicielu,
Święty Karolu zatwardziałych grzeszników z Bogiem jednający,
Święty Karolu opiekunie wdów i sierot,
Święty Karolu od zabójczego strzału przez matkę Bożą obroniony,
Święty Karolu w czasach doświadczeń, przyjemna Bogu ofiaro i pojednanie,
Święty Karolu cudowny lekarzu chorych i opuszczonych,
Święty Karolu obrońco i nasz patronie,
Święty Karolu łaskę bogobojnego życia i zbawienia, uproś nam u Boga.
Święty Karolu zatwardziałym grzesznikom łaskę nawrócenia,
Święty Karolu oswobodzenie od napaści nieprzyjaciół,
Święty Karolu pokój, jedność i miłość braterską w ojczyźnie naszej,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
K. Módl się za nami święty Karolu Boromeuszu.
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się : Prosimy Cię, Panie Boże, racz otaczać Twój Kościół nieustanną opieką, a za przyczyną św. Karola Boromeusza, wyznawcy Twego i biskupa, który pasterską gorliwością chwały dostąpił, spraw żebyśmy za jego przykładem w Twej gorliwości nigdy nie ustawali. Wszechmogący i miłosierny Boże, któryś błogosławionego Karola cudami wsławić raczył; daj abyśmy przez Jego zasługi dostąpili odpuszczenia wszystkich grzechów naszych w potrzebach skutecznej pomocy doznawali, od prześladowań nieprzyjaciół oswobodzeni zostali, a potem w chwale niebieskiej Ciebie, Boże, wspólnie z nim uwielbiać mogli. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
cytat
„Niech każdy, kto pełni jakąkolwiek funkcję, pamięta, że jest sługą, a nie panem.” św. Karol Boromeusz
Ten cytat odzwierciedla jego postawę życiową, pełną pokory i oddania w służbie Bogu i ludziom.
Udostępnij: