Dzień 5 lutego to w Kościele powszechnym liturgiczne wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy, która żyła w III wieku na Sycylii, w Katanii. Była młodą, piękną i bogobojną kobietą, pochodzącą z możnego rodu. Gdy prefekt Katanii, Kwincjan, zapragnął uczynić ją swoją żoną, Agata stanowczo odmówiła, ponieważ ślubowała dziewictwo Chrystusowi. Rozwścieczony odrzuceniem, namiestnik poddał ją brutalnym torturom, próbując zmusić do wyrzeczenia się wiary. Według przekazów, jednym z najbardziej okrutnych męczeństw, jakie jej zadano, było obcięcie piersi. Pomimo cierpień, Agata nie ugięła się i ufała Bogu. W więzieniu miała widzenie św. Piotra, który uleczył jej rany. Ostatecznie zginęła 5 lutego 251 roku, prawdopodobnie spalona na rozżarzonych węglach. Dzień jej śmierci – 5 lutego – stał się dniem jej wspomnienia liturgicznego. Jej kult rozprzestrzenił się szybko po całym chrześcijańskim świecie, a w szczególny sposób czczona jest na Sycylii, gdzie uważana jest za patronkę Katanii i chroni miasto przed wybuchami Etny. Święta Agata jest patronką: Katanii i Sycylii, pielęgniarek i kobiet cierpiących na choroby piersi, ofiar przemocy i gwałtu, kominiarzy, odlewników i ludwisarzy, strażaków i osób ratujących życie, osób chroniących się przed pożarami, trzęsieniami ziemi i wybuchami wulkanów.
biogram
Święta Agata, której imię etymologicznie oznacza „dobrą”, należy do grona najbardziej czczonych świętych w chrześcijaństwie. Choć źródła o jej życiu czerpiemy głównie z akt męczeństwa, wiele z nich zaginęło na przestrzeni wieków. Najstarsze zachowane zapisy o jej śmierci pochodzą dopiero z V wieku, lecz jej kult rozwijał się znacznie wcześniej.
Według tradycji Agata przyszła na świat około 235 roku w Katanii na Sycylii. Już we wczesnej młodości, po przyjęciu chrztu, postanowiła całkowicie poświęcić się Chrystusowi i zachować dziewictwo. Jej niezwykła uroda zwróciła uwagę namiestnika Sycylii, Kwincjana, który zapragnął uczynić ją swoją żoną. Kiedy Agata zdecydowanie odrzuciła jego zaloty, odrzucony senator poczuł do niej nienawiść i zapragnął zemsty.
W tamtym czasie trwały prześladowania chrześcijan, zarządzone przez cesarza Decjusza. Kwincjan wykorzystał tę sytuację i nakazał aresztować Agatę. Aby złamać jej ducha, oddał ją pod opiekę Afrodyssy – kobiety prowadzącej dom rozpusty. Gdy jednak wszystkie próby zniesławienia świętej okazały się daremne, namiestnik skazał ją na brutalne tortury. Jednym z najbardziej okrutnych aktów było odcięcie jej piersi. Wówczas, według podań, miasto nawiedziło gwałtowne trzęsienie ziemi, pochłaniając życie wielu pogan. Przerażony Kwincjan uznał to za karę Bożą i nakazał zaprzestać męczarni.
Ostatecznie, nieugięta w wierze Agata poniosła śmierć 5 lutego 251 roku, rzucona na rozżarzone węgle. Jej ciało chrześcijanie pochowali poza miastem w bezpiecznym miejscu.
Cześć oddawana świętej Agacie
Wielka cześć, jaką darzono Agatę, znalazła wyraz w budowie licznych świątyń na jej cześć. Papież Symmachus (+514) wzniósł w Rzymie przy Via Aurelia okazałą bazylikę ku jej czci. Kolejną świątynię poświęcił jej św. Grzegorz Wielki w 593 roku, a trzeci rzymski kościół ku jej pamięci powstał przy bazylice św. Chryzogona na Zatybrzu z inicjatywy papieża Grzegorza II (+731). Dziś jej relikwie spoczywają w katedrze w Katanii. Szczególną cześć oddaje się także jej welonowi, który – według legendy – kilkakrotnie ocalił miasto przed katastrofami.
patronat
Święta Agata w sposób szczególny czczona jest na Sycylii, gdzie uważana jest za patronkę Katanii i chroni miasto przed wybuchami Etny. Święta Agata jest patronką: Katanii i Sycylii, pielęgniarek i kobiet cierpiących na choroby piersi, ofiar przemocy i gwałtu, kominiarzy, odlewników i ludwisarzy, strażaków i osób ratujących życie, osób chroniących się przed pożarami, trzęsieniami ziemi i wybuchami wulkanów.
znaczenie liturgiczne
Dzień jej śmierci – 5 lutego – stał się dniem jej wspomnienia liturgicznego.
ikonografia
Najczęściej ukazywana jest jako młoda kobieta trzymająca na tacy swoje odcięte piersi – symbol cierpień, które poniosła dla Chrystusa. Często towarzyszy jej lilia, znak czystości, oraz płomień, nawiązujący do jej męczeńskiej śmierci.
kolekta z mszy
Wszechmogący Boże, niech nam wyprosi Twoje miłosierdzie święta Agata, dziewica i męczennica, * która podobała się Tobie dzięki męczeństwu i poświęconej Tobie czystości. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
cytat
"Jestem sługą Chrystusa i dlatego nie boję się twoich tortur."
Święta Agata do dziś pozostaje wzorem niezłomnej wiary i odwagi, a jej orędownictwo przywołuje się zwłaszcza w obliczu cierpienia i zagrożenia.
Podziel się treścią :