You are currently viewing Uroczystość Niepokalanego poczęcia NMP – II Niedziela Adwentu – 08.12.2024 (rok C)

Uroczystość Niepokalanego poczęcia NMP – II Niedziela Adwentu – 08.12.2024 (rok C)

refleksja

Dziś, w II Niedzielę Adwentu, obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z udzieleniem przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dyspensy od obowiązku przeniesienia uroczystości zbiegającej się z niedzielą adwentu, w tym roku w Polsce uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zastępuje drugą niedzielę adwentu z pewnymi zastrzeżeniami (m.in. drugie czytanie jest wzięte z drugiej niedzieli adwentu).  To wyjątkowe święto przypomina nam o szczególnej roli Maryi w historii zbawienia i jej całkowitym oddaniu Bogu, które stało się wzorem dla każdego z nas. Liturgiczny kolor biały symbolizuje czystość i świętość Matki Bożej, którą Bóg od pierwszej chwili jej życia uchronił od grzechu pierworodnego, przygotowując Ją na godne przyjęcie swojego Syna. Niepokalane Poczęcie Maryi ukazuje ogrom Bożego miłosierdzia i Jego planu zbawienia, który realizuje się również w naszym życiu. Dzisiejsza kolekta ma charakter remontowo-inwestycyjny, a zebrane ofiary pomogą w utrzymaniu i modernizacji naszej parafii. Gościmy dziś w naszej wspólnocie pana Daniela Kasprowicza, misjonarza pochodzącego z Rybna, który posługuje na Madagaskarze. Podczas Mszy świętej podzieli się świadectwem swojej pracy misyjnej, a po liturgii będzie można wesprzeć jego działalność poprzez dobrowolne ofiary. Po każdej Mszy świętej nasi ministranci i lektorzy rozprowadzają stroiki bożonarodzeniowe. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu ministranckiego. Zachęcamy również do nabycia świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które można znaleźć w sklepie „Arka”.

Niech Maryja, Niepokalana Matka, wyprasza nam potrzebne łaski na drodze adwentowego oczekiwania.

liturgia słowa bożego

PIERWSZE CZYTANIE (Rdz 3, 9-15)
Pokój królestwa Bożego
Czytanie z Księgi Rodzaju.

Gdy Adam spożył z drzewa, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: «Gdzie jesteś?».
On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się».
Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?».
Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem».
Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: «Dlaczego to uczyniłaś?».
Niewiasta odpowiedziała: «Wąż mnie zwiódł i zjadłam».
Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej; ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę».

Oto słowo Boże.

mówią wielcy

Po odkryciu najstarszych jak dotąd śladów człowieka w Afryce, gazety pisały: „Ewa była Murzynką”. Ale archeologia nie da poznania tego, kim był pierwszy człowiek. Jej badania są zamknięte w granicach świata dotkniętego grzechem; brakuje im środków, by je przekroczyć. Jeżeli chcemy wiedzieć, jaka była Ewa, musimy poznać Maryję. Ona, jak Ewa, jest bez grzechu poczęta. Tak jak Ewa, w pełni nieskrępowanej grzechem wolności, staje przed pytaniem o przyjęcie Bożej woli. „Tak” Maryi przyniosło zbawienie świata; „nie” Ewy spowodowało jego upadek. W Niepokalanej poznajemy, że historia zbawienia nie jest sumą przypadków, ale dramatem wolności, ludzką zgodą lub niezgodą na Boży plan.

Tomasz Kwiecień OP, „Oremus” 12/1998, s. 47.

 

Kolor szat liturgicznych

Liturgiczny kolor biały symbolizuje czystość i świętość Matki Bożej, którą Bóg od pierwszej chwili jej życia uchronił od grzechu pierworodnego, przygotowując Ją na godne przyjęcie swojego Syna.

kolekta

Boże, Ty przez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy przygotowałeś swojemu Synowi godne mieszkanie † i na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa zachowałeś Ją od wszelkiej zmazy, * daj nam za Jej przyczyną dojść do Ciebie bez grzechu. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Udostępnij: