You are currently viewing 28 grudnia – Święto świętych Młodziaków, męczenników.

28 grudnia – Święto świętych Młodziaków, męczenników.

Dzień 28 grudnia to w Kościele powszechnym liturgiczne święto św. młodzianków. Święci Młodziankowie to dzieci, które zostały zamordowane przez króla Heroda, który rozkazał ich zabicie, próbując pozbyć się nowonarodzonego Jezusa. Według Ewangelii św. Mateusza, Herod, dowiedziawszy się o narodzinach Mesjasza, nakazał wymordowanie wszystkich chłopców w Betlejem poniżej dwóch lat. Młodziankowie są uważani za pierwszych męczenników za Chrystusa.  Jest to dzień pamięci o niewinnych ofiarach tej okrutnej zbrodni. Święci Młodziankowie są patronami dzieci, zwłaszcza niemowląt, oraz ofiar przemocy i bezsensownych zbrodni. Są także orędownikami w modlitwach o ochronę dzieci przed niebezpieczeństwem, a ich męczeńska śmierć stanowi symbol niewinności i ofiary dla Chrystusa. W niektórych miejscach są także patronami miejsc związanych z opieką nad dziećmi, jak sierocińce czy domy dziecka.

biogram

Dwuletnim, a nawet młodszym chłopcom zamordowanym w Betlejem i okolicy na rozkaz króla Heroda św. Ireneusz, św. Cyprian, św. Augustyn i inni ojcowie Kościoła nadali tytuł męczenników. Ich kult datuje się od I wieku po narodzinach Chrystusa. W Kościele zachodnim Msza za świętych Młodzianków jest celebrowana – tak jak Msze święte Wielkiego Postu – bez radosnych śpiewów; kolor liturgiczny – czerwony.
Wśród Ewangelistów jedynie św. Mateusz przekazał nam informację o tym wydarzeniu (Mt 2, 1-16). Dekret śmierci dla niemowląt wydał Herod Wielki, król żydowski, kiedy dowiedział się od mędrców, że narodził się Mesjasz, oczekiwany przez naród żydowski. W obawie, by Jezus nie odebrał jemu i jego potomkom panowania, chciał w podstępny sposób pozbyć się Pana Jezusa.
Za czasów Heroda panowało przekonanie, że wszystko w państwie jest własnością władcy, także ludzie, nad którymi władca ma prawo życia i śmierci. Jeśli mu stoją na przeszkodzie, zagrażają jego życiu lub panowaniu, może bez skrupułów w sposób gwałtowny się ich pozbyć. Historia potwierdza, że Herod był wyjątkowo ambitny, żądny władzy i podejrzliwy. Sam bowiem doszedł do tronu po trupach i tylko dzięki terrorowi utrzymywał się u władzy. Był synem Antypatra, wodza Idumei. Za cel postawił sobie panowanie. Dlatego oddał się w całkowitą służbę Rzymianom. Dzięki nim jako poganin otrzymał panowanie nad Ziemią Świętą i narodem żydowskim z tytułem króla. Wymordował żydowską rodzinę królewską, która panowała nad narodem przed nim: Hirkana II, swojego teścia; Józefa, swojego szwagra; Mariam, swoją żonę; ponadto trzech swoich synów – Aleksandra, Arystobula i Antypatra; arcykapłana Arystobula; Aleksandrę, matkę Mariamme i wielu innych, jak to szczegółowo opisuje żyjący ok. 70 lat po nim historyk żydowski, Józef Flawiusz (Dawne dzieje Izraela). Jeszcze przed samą swoją śmiercią, by nie dać Żydom powodu do radości, ale by wycisnąć łzy z ich oczu i w ten sposób „upamiętnić” swój zgon, rozkazał dowódcy wojska zebrać na stadionie sportowym w Jerychu najprzedniejszych obywateli żydowskich i na wiadomość o jego śmierci wszystkich zgładzić. Na szczęście nie wykonano tego polecenia. Te i wiele innych faktów wskazuje, kim był Herod i czym było dla takiego okrutnika pozbawienie życia kilkudziesięciu niemowląt.
Bibliści zastanawiają się nad tym, ile mogło być tych niemowląt? Betlejem w owych czasach mogło liczyć ok. 1000 mieszkańców. Niemowląt do dwóch lat w takiej sytuacji mogło być najwyżej ok. 100; chłopców zatem ok. 50. Jest to liczba raczej maksymalna i trzeba ją prawdopodobnie zaniżyć. Szczegół, że Herod oznaczył wiek niemowląt skazanych na śmierć, jest dla nas o tyle cenny, że pozwala nam w przybliżeniu określić czas narodzenia Pana Jezusa. Pan Jezus mógł mieć już ok. roku. Herod wolał dla „swego bezpieczeństwa” wiek ofiar zawyżyć.
Czczeni jako flores martyrum – pierwiosnki męczeństwa, Młodziankowie nie złożyli świadomie swojego życia za Chrystusa, ale niewątpliwie oddali je z Jego powodu. Zatriumfowali nad światem i zyskali koronę męczeństwa nie doświadczywszy zła tego świata, pokus ciała i podszeptów szatana.
Ikonografia podejmowała często ten tak dramatyczny temat dający wiele możliwości artystom. Dlatego wśród malarzy i rzeźbiarzy, którzy wykonali obrazy przedstawiające „Rzeź Niewiniątek”, figurują m.in.: Giovanni Francesco Baroto, Mikołaj Poussin, Guido Reni, Dürer, Romanino, Piotr Brueghel, Bartolomeo Schedoni, Rubens i wielu innych. W Padwie, w bazylice św. Justyny, a także w kilkunastu innych kościołach, można oglądać „relikwie” Młodzianków. Są one oczywiście nieprawdziwe, ale dowodzą, jak wielki w historii Kościoła był kult Świętych Młodzianków.

patronat

Święci Młodziankowie są patronami dzieci, zwłaszcza niemowląt, oraz ofiar przemocy i bezsensownych zbrodni. Są także orędownikami w modlitwach o ochronę dzieci przed niebezpieczeństwem, a ich męczeńska śmierć stanowi symbol niewinności i ofiary dla Chrystusa. W niektórych miejscach są także patronami miejsc związanych z opieką nad dziećmi, jak sierocińce czy domy dziecka.

znaczenie liturgiczne

Święci Młodziankowie mają szczególne znaczenie liturgiczne, ponieważ ich męczeństwo symbolizuje niewinność, a także przypomina o okrutnym prześladowaniu, które spotkało pierwszych wyznawców Chrystusa. Ich święto, obchodzone 28 grudnia, przypada w okresie Bożego Narodzenia, co podkreśla dramatyczny kontrast między radością z narodzin Zbawiciela a tragedią niewinnych dzieci zamordowanych przez Heroda.

Liturgicznie dzień ten ukazuje ofiarę niewinnych dzieci, które stały się męczennikami za Chrystusa, i jest wezwaniem do obrony życia, szczególnie dzieci. W Kościele, ich wspomnienie przypomina o wartości życia i o Bożej opiece nad niewinnymi, a także o konieczności modlitwy za tych, którzy cierpią z powodu przemocy.

modlitwy i litania

Kolekta czyli modlitwa dnia

Boże, nasz, Ojcze, w dniu dzisiejszym święci Młodziankowie, męczennicy, obwieścili Twoją chwałę nie słowami, lecz śmiercią, † spraw, abyśmy całym życiem wyznawali wiarę w Ciebie, * którą głosimy ustami. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

cytat

„Wówczas Herod, widząc, że został oszukany przez mędrców, bardzo się rozgniewał i wysłał żołnierzy, aby zabili wszystkie dzieci w Betlejem i w okolicznych miejscowościach, które miały mniej niż dwa lata, według czasu, jaki wywiadowcy dokładnie ustalili.” (Mt 2, 16) Ewangelista Mateusz

Chociaż nie wypowiadają słów, ich męczeństwo i śmierć są świadectwem niewinności i ofiary dla Chrystusa.

Udostępnij: