You are currently viewing 31 grudnia – Wspomnienie św. Sylwestra, papieża.

31 grudnia – Wspomnienie św. Sylwestra, papieża.

Dzień 31  grudnia to w Kościele powszechnym liturgiczne wspomnienie św. Sylwestra, papieża, który pełnił swoją posługę w latach 314–335. Jego pontyfikat przypadł na czas wielkich przemian w Kościele, po wydaniu Edyktu Mediolańskiego przez cesarza Konstantyna, który zapewnił chrześcijanom wolność wyznania. Św. Sylwester zmarł 31 grudnia, a jego wspomnienie obchodzimy właśnie tego dnia, w ostatni dzień roku. Jest patronem papieży oraz obrońcą Kościoła. Jego pontyfikat jest także związany z początkiem czasów pokoju dla Kościoła po wiekach prześladowań.

biogram

Sylwester był z pochodzenia Rzymianinem, urodził się za panowania papieża św. Marcelego lub nawet wcześniej. Jego ojcem był prawdopodobnie kapłan Rufin (w tym czasie duchowieństwa nie obowiązywał jeszcze ścisły celibat). O jego dzieciństwie, młodości i wykształceniu nic nie wiadomo. Kiedy prześladowanie dioklecjańskie ze szczególną wrogością odnosiło się do ksiąg świętych w Kościele i nakazało je niszczyć, właśnie Rufin przechowywał w tajemnicy księgi liturgiczne i Pismo święte, należące do Kościoła w Rzymie.
Sylwester wstąpił na tron papieski po św. Milcjadesie w styczniu 314 roku. Zasiadał na nim bardzo długo – przez 21 lat. Po edykcie mediolańskim kończącym erę prześladowań chrześcijan w cesarstwie rzymskim podjął organizację kultu Bożego. Duchowieństwo chrześcijańskie zwolniono od pełnienia publicznych funkcji pozakościelnych, decyzje sądów biskupich obowiązywały chrześcijan w poszczególnych okręgach, a niedzielę uznano oficjalnie za święto państwowe.
Za pontyfikatu Sylwestra odbył się pierwszy sobór powszechny w Nicei (325). Ze względu na podeszły wiek papież nie uczestniczył w nim osobiście – wysłał tam jednak swoich legatów, a następnie na synodzie w Rzymie zatwierdził uchwały tego soboru. Przyjęto tam m.in. wyznanie wiary, które recytujemy w czasie Mszy świętych oraz ogłoszono dogmat o boskości Syna i Jego równości z Ojcem. Ujednolicono obchodzenie świąt Wielkanocy w całym Kościele. Ogłoszono 20 kanonów prawa kościelnego, które obejmowały uprawnienia jurysdykcyjne biskupów Rzymu oraz określały sposób wybierania biskupów. Gdy Konstantyn Wielki ufundował bazyliki św. Jana na Lateranie i św. Piotra na Watykanie, Sylwester I dokonał obrzędu uroczystej konsekracji obu świątyń. Odtąd każda świątynia była konsekrowana w podobny sposób. Według legendy to właśnie św. Sylwester pozyskał dla wiary matkę Konstantyna Wielkiego – św. Helenę.
Zmarł 31 grudnia 335 r. Data ta wydaje się pewna, gdyż spotykamy ją w najdawniejszych dokumentach. Jego święto obchodzi się od V wieku – Grecy obchodzą je 2 stycznia. Śmiertelne szczątki papieża spoczęły w katakumbach św. Pryscylli, gdzie w VII wieku wystawiono ku jego czci bazylikę. Obecnie relikwie św. Sylwestra I znajdują się niedaleko miasta Modena. Sylwester jest patronem tego miasta i diecezji, która ma w tym mieście swą stolicę. Jest także patronem zwierząt domowych, wzywany bywa w modlitwie o dobre zbiory paszy, a także o szczęśliwy i pomyślny nowy rok. Dzień św. Sylwestra jest ostatnim dniem w roku kalendarzowym. Dlatego w kościołach urządza się wieczorem specjalne nabożeństwo dziękczynno-ekspiacyjno-błagalne. Duszpasterze zdają wiernym sprawozdania z całorocznej pracy w parafii. Znane są także w całym świecie „zabawy sylwestrowe”, czyli „Sylwestry”.

patronat

Święty Sylwester jest patronem papieży.

znaczenie liturgiczne

Wspomnienie św. Sylwestra, obchodzone 31 grudnia, ma znaczenie liturgiczne jako dzień modlitwy za Kościół i papieży. Św. Sylwester był papieżem, który przewodniczył Kościołowi w czasie, gdy chrześcijaństwo zaczęło cieszyć się wolnością po wydaniu Edyktu Mediolańskiego przez cesarza Konstantyna. Jego pontyfikat symbolizuje przejście Kościoła z okresu prześladowań do czasów pokoju i rozwoju.

Liturgicznie, dzień ten jest również okazją do dziękczynienia za miniony rok, modlitwy o Boże błogosławieństwo na nowy rok oraz refleksji nad rolą papieża jako pasterza Kościoła. W tradycji Kościoła zachodniego dzień św. Sylwestra, choć nie jest dniem nakazanym, bywa także czasem modlitwy o pokój i jedność w Kościele i świecie.

ikonografia

Ikonografia przedstawia św. Sylwestra w papieskim stroju pontyfikalnym lub jako papieża w tiarze i czerwonym płaszczu. Jego atrybutami są: kościół, księga, trzyramienny krzyż, paliusz, tiara, wąż z książką, smok u stóp.

modlitwy i litania

Kolekta czyli modlitwa dnia

Boże, Królu wieków, wysłuchaj próśb świętego Sylwestra, papieża, i przybądź z pomocą swojemu ludowi; † kieruj nim w życiu doczesnym, * aby mógł osiągnąć życie nieprzemijające i prawdziwe szczęście. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Udostępnij: