W kościele Nawiedzenia NMP i św. Anny w Lubawie, w kaplicy Mortęskich, znajduje się niezwykła drewniana figura Matki Bożej Lipskiej – dzieło o wielkiej wartości duchowej i artystycznej. Figura, o wysokości 30 centymetrów, wyróżnia się stylem renesansowym, a jej autor oraz czas powstania pozostają nieznane. Tradycja głosi, że pierwsza figura, będąca pierwowzorem obecnej, zaginęła, a dar biskupa chełmińskiego Piotra Kostki (1574-1595) stał się podarunkiem, który zastąpił utraconą rzeźbę.

Obecność cudownej figury została potwierdzona podczas wizytacji biskupa Teodora Andrzeja Potockiego w 1706 roku, a także w księdze rachunkowej kościoła lipskiego z 1741 roku, co świadczy o jej głębokim zakorzenieniu w historii i tradycji tego miejsca.

Opis Figury

Figura Matki Bożej Lipskiej przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus, którego twarz jest ukazana z profilu. Madonna spogląda ku pielgrzymowi, jakby zachęcając go do zawierzenia Jej wszystkich swoich spraw. Na prawej ręce trzyma Dzieciątko, a obydwoje są otoczeni złoconymi i tłoczonymi kapami. Na ich głowach umieszczone są korony, co podkreśla ich królewski majestat.

Ponad ich głowami widnieje gloria złotych promieni, na których zawieszony jest łańcuch podtrzymujący półksiężyc o ludzkim profilu – symbolicznie nawiązujący do średniowiecznej idei Madonny Apokaliptycznej. Jest to odniesienie do wizji z Księgi Apokalipsy św. Jana, gdzie „Niewiasta obleczona w słońce, a księżyc pod jej stopami” (Ap 12,1).

Historia i Zdobienia Figury

Zdobienia figury mają również bogatą historię. Szaty Madonny i Dzieciątka, pierwotnie ozdobione cennymi tkaninami, zostały skradzione w 1848 roku, a następnie odtworzone w połowie XIX wieku w Münster, przy czym nowa suknia została ozdobiona repusowaną dekoracją neorokokową.

Oprawa Figury

Figura Matki Bożej Lipskiej na co dzień przechowywana jest w kościele farnym w Lubawie – w specjalnie jej poświęconej kaplicy ufundowanej przez rodzinę Mortęskich. Otoczona jest owalnym obramowaniem, z girlandą kwietną i liśćmi akantu. Obramowanie jest podtrzymywane przez anioły i obłoki, co sprawia, że figura, wraz z całym otoczeniem, zdaje się unosić nad głowami wiernych, modlących się w tym miejscu.

Ta cudowna figura jest świadectwem nie tylko artystycznej wartości, ale i głęboko religijnego znaczenia – przyciąga pielgrzymów, którzy przychodzą do niej z wiarą i nadzieją, prosząc o dary łaski, pocieszenie i opiekę Matki Bożej Lipskiej.

Podziel się treścią :