W 1948 roku, ks. Alfons Sylka, ówczesny proboszcz parafii farnej w Lubawie, wystąpił do Stolicy Apostolskiej z prośbą o koronację figury Matki Bożej Lipskiej. Na jego apel odpowiedział biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski, który napisał list pasterski, rozpoczynając tym samym starania o uzyskanie zgody na papieską koronację figury.

Papież Paweł VI, w odpowiedzi na prośbę o ukoronowanie figury Matki Bożej Lipskiej, napisał do biskupa chełmińskiego w piśmie datowanym na 19 stycznia 1969 roku:

„Z radością stwierdzamy, że od najdawniejszych czasów w Lipach niedaleko Lubawy, w Waszej diecezji, oddawana jest jej cześć (…) mając na uwadze Twoje i Twoich wiernych życzenie i prośby (…) zgadzamy się, by ukoronować głowę Najświętszej Dziewicy Maryi złotym, zdobionym diamentem i tym samym zadowolić proszących (…) postanawiamy i przyznajemy władzą naszą wspomnianą figurę świętej Bogurodzicy podczas uroczystego obrzędu kosztowną złotą koroną uwieńczyć.”

Uroczystość koronacyjna miała miejsce 2 lipca 1969 roku, a głównym koronatorem był błogosławiony prymas kard. Stefan Wyszyński. W Eucharystii uczestniczyło siedemnastu biskupów, w tym biskup Kazimierz Kowalski, biskup pomocniczy chełmiński Bernard Czapliński, biskup Franciszek Jopa z Opola, biskup Dąbrowski oraz sufragani z Gniezna. Obecne było również liczne duchowieństwo, siostry zakonne oraz około dwudziestu tysięcy wiernych.

Z notatek kardynała Wyszyńskiego wiemy, że wśród osobistości, które nie mogły przybyć na uroczystości koronacyjne, znajdował się kardynał Karol Wojtyła, który w tym czasie chorował, oraz arcybiskup Antoni Baraniak.

Sam przebieg uroczystości był dokładnie opisany przez bł. Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, który w swoich notatkach wspominał o duchowym wymiarze tej wyjątkowej chwili.

 

Ta koronacja była nie tylko duchowym świętem, ale również historycznym wydarzeniem, które na zawsze wpisało się w dzieje kultu Matki Bożej Lipskiej i całej diecezji toruńskiej. Zgoda na koronację, nadana przez Papieża Pawła VI, była wyrazem uznania dla głębokiej czci, jaką Maryja cieszyła się w tym regionie, a sama uroczystość koronacyjna stała się jednym z najważniejszych momentów w historii Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej.

Podziel się treścią :