Kult Matki Bożej Lipskiej

Kult Matki Bożej Lipskiej sięga XV wieku, a może i wcześniej. Przez wieki pielgrzymi z ziemi lubawskiej, Prus Książęcych, Pomorza i Mazowsza, a także w okresie zaborów – zza kordonu granicznego, przybywali do Lipskiej Pani, szukając u Niej pocieszenia, uzdrowienia i duchowego wsparcia.
Tak było również w okresie międzywojennym, gdy kustoszem sanktuarium był ks. Leon Kasyna. Procesje odbywały się w niezwykłej atmosferze: iluminowane trasy, girlandy kwiatów, religijne obrazy i dźwięki dzwonów, którym wtórowała orkiestra z Rożentala, nadawały uroczystościom wyjątkowy charakter. Kazania głosili znani misjonarze, jak choćby o. Alojzy Liguda SVD, który w 1938 roku przekazywał wiernym słowo Boże, a kilka lat później oddał życie w Dachau – dziś błogosławiony Kościoła.
Po wojnie, w latach trudnych dla Kościoła, opiekę nad sanktuarium sprawował ks. Edward Jankowski. Następnie kolejnym kustoszem został ks. Bernard Kwiatkowski, który w 1974 roku wprowadził nowe formy kultu: pasterkę maryjną oraz nabożeństwo dla rolników i kierowców. Jego następca, ks. Franciszek Koska, zatroszczył się o zabezpieczenie materialnych świadectw kultu, m.in. sporządzając szczegółowy spis cennych wotów – darów wdzięczności składanych Matce Bożej przez pokolenia pielgrzymów.
Rok 1991 był momentem przełomowym – to wtedy odbyła się ostatnia procesja odpustowa w ramach diecezji chełmińskiej, którą poprowadził bp Marian Przykucki. W tym samym roku w kazaniu wygłoszonym przed procesją ks. Janusz Pasierb, poeta i teolog, symbolicznie porównał moment przejścia do nowej diecezji toruńskiej do ożywienia herbu Lubawy, przedstawiającego biskupa z pastorałem, stojącego między dwiema lipami – jakby historia na nowo zatoczyła krąg.
Rok później, w 1992 roku, w procesji szedł już bp Andrzej Suski, pierwszy ordynariusz nowej diecezji toruńskiej. Przełomowym wydarzeniem było afiliowanie sanktuarium w 2004 roku do rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej – co podniosło rangę tego miejsca na arenie międzynarodowej.
Obecny kustosz, ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz, od ponad 33 lat troszczy się o parafię farną i sanktuarium, nadając mu blask godny jego duchowego znaczenia. Pielgrzymów wita dziś nowa brama wjazdowa, odrestaurowany kościół z odnowionymi organami i złoceniami ołtarza, a także nowo powstałe stacje Drogi Krzyżowej i ołtarz polowy, otoczone promieniście usytuowanymi alejami lipowymi.
Sanktuarium, zanurzone w zieleni, dzięki tysiącom posadzonych roślin, jest miejscem gościnnym i przyjaznym dla pielgrzymów, sprzyjającym wewnętrznemu wyciszeniu, modlitwie, a nawet odpoczynkowi. To miejsce, które Matka Boża Lipska sama wybrała dla swoich czcicieli – z dala od zgiełku świata, w sercu przyrody.
żywy kult
Kult Lipskiej Pani jest wciąż żywy, obecny w całym roku liturgicznym, wyrażany w licznych nabożeństwach i pielgrzymkach.
- Uroczystości odpustowe: 1-2 lipca
- Nabożeństwa fatimskie w Lipach (13. dnia miesiąca od maja do października, godz. 19:30) – procesja ze świecami i modlitwa różańcowa
- Msza św. wotywna w farze (środa, godz. 18:00) połączona z nieszporami o Najświętszej Maryi Pannie Nieustającej Pomocy
- Nabożeństwa majowe:
- W farze – po wieczornej Mszy św. (18:00)
- W Lipach – w niedziele o godz. 16:30
Po każdej Mszy św. w farze kapłani i służba liturgiczna udają się do kaplicy z figurą Matki Bożej Lipskiej, śpiewając pieśń maryjną, a wierni zwracają się ku kaplicy w modlitewnym geście oddania.
Sanktuarium wypełnia się modlitwą pielgrzymów – zarówno parafialnych, jak i indywidualnych – którzy od pokoleń przychodzą tu, by zawierzać Matce Bożej Lipskiej swoje troski i nadzieje.
Wszystko to sprawia, że kult Matki Bożej Lipskiej nie jest tylko historią, lecz żywą tradycją, która wciąż rośnie i promienieje w sercach wiernych.
Podziel się treścią :