You are currently viewing Odbyły się Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę masowych mordów na Barbarce.

Odbyły się Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę masowych mordów na Barbarce.

Dziś odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę rozpoczęcia masowych mordów dokonywanych przez Niemców na Polakach mieszkających w Toruniu i powiecie toruńskim, w lasach ówczesnej podtoruńskiej Barbarki. W ramach uroczystości odbyła się Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Wojciecha Miszewskiego, proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Toruniu.


W homilii diakon Waldemar Rozynkowski nawiązał do Ewangelii, w której zauważył korelacje z upamiętnianymi dziś wydarzeniami historycznymi. Podkreślił, że uzdrowienie niewidomego Bartymeusza możemy odnieść do historii każdego z nas, gdyż idąc drogą życia i wiary, zaczynamy widzieć coraz więcej, nazywać pewne wydarzenia w naszym życiu i potrzebować wspomnianego wzroku, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania w naszym życiu.

Zauważył, że dla wielu z nas historia Barbarki jest pomocą w spojrzeniu na nasze życie w szerszym kontekście: „Dziś czwarte pokolenie patrzy na swoje życie z perspektywy wydarzeń na Barbarce. To miejsce potrafi uczyć, ujawniać prawdę, przecierać oczy, abyśmy mogli spojrzeć na nasze życie z zupełnie innej perspektywy. To właśnie ta historia uczy nas o wydarzeniach II wojny światowej. Poprzez te wydarzenia możemy zobaczyć, jaką tragedię przyniosła wojna wszystkim mieszkańcom naszej ojczyzny, a przede wszystkim miejscowej ludności. Myślę, że dla nas Barbarka w historii naszego życia służy jako sposób na przetarcie oczu, które uświadamia nam, jakiej historii dotykamy” – powiedział diakon Waldemar.

Barbarka była szczególnym miejscem kultu św. Barbary. To historyczne miejsce gościło kupców udających się do Gdańska, przyjmowało pielgrzymów zmierzających do różnych ośrodków kultu, szczególnie do św. Barbary w Starogardzie, jak również zapraszała miejscową społeczność, aby mogli odpocząć i nabrać sił do pracy. Od 28 października 1939 roku stała się miejscem męczeństwa pomordowanych w czasie zbrodni pomorskiej.

 
Tekst i foto:
Ks. Przemysław Witkowski dla Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI)
Źródła historyczne w artykule: „Ślady na Wrzosach. Magazyn parafii św. Antoniego”, nr. 48

Udostępnij: