You are currently viewing Uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25.12.2024 (rok C)

Uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25.12.2024 (rok C)

refleksja

Boże Narodzenie to czas, w którym stajemy w obliczu największej tajemnicy – tajemnicy narodzin Syna Bożego. Bóg, który stworzył niebo i ziemię, przychodzi na świat jako małe, bezbronne dziecko, by stać się jednym z nas. To czas, w którym Bóg przychodzi do nas nie w blasku chwały, ale w pokorze stajni. W tym narodzinowym cudzie skrywa się niewypowiedziana miłość, która ma moc odmienić nasze życie. W Ewangelii według św. Jana czytamy: „A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas” (J 1,14). Te słowa ukazują, jak Bóg zbliżył się do nas, wkraczając w naszą codzienność, by dzielić nasz los, nasze radości i smutki. Wcielenie to nie tylko teologiczna prawda, ale zaproszenie do osobistego spotkania z Bogiem w każdej chwili życia. Święta Bożego Narodzenia stawiają przed nami pytanie: „Czy dostrzegam Boga, który przychodzi w prostocie, w cichości i pokorze, czy też szukam Go w wielkich znakach i zewnętrznych spektaklach?” Jezus rodzi się w ciszy, w pokorze, w ubóstwie, nie w pałacach, lecz w stajni. Często jest tak, że w hałasie codziennych spraw nie dostrzegamy tej subtelnej obecności Boga, który czeka na nas w najmniejszych gestach miłości, w ciszy serca. Boże Narodzenie to zaproszenie do odkrywania Boga w prostocie, w bliskości. To czas, w którym możemy ponownie otworzyć nasze serca na Jego obecność, gotowi przyjąć Go w codziennych doświadczeniach. Jak Maryja i Józef, którzy przyjęli Tego, który był Bożym Darem, tak i my jesteśmy zaproszeni do przyjęcia tego Daru w naszej codzienności. Niech ten świąteczny czas będzie dla nas okazją do zastanowienia się, na ile nasze życie jest otwarte na Boga, który przychodzi do nas w prostocie i cichości. Może warto zadać sobie pytanie: „Gdzie w moim życiu mogę dostrzec Boga, który staje się bliski i pragnie zamieszkać w moim sercu?” Niech Boże Narodzenie napełni nasze serca radością, pokojem i nadzieją, a także wprowadzi nas na drogę głębszego spotkania z Bogiem, który rodzi się wśród nas.Jak mawia Angelus Silesius: „Choćby Chrystus tysiąc razy urodził się w Betlejem, a nie narodził się w nas, jesteśmy zgubieni.”

liturgia słowa bożego

LITURGIA SŁOWA (MSZA PASTERSKA – O PÓŁNOCY)

LITURGIA SŁOWA (MSZA O ŚWICIE)

LITURGIA SŁOWA (MSZA W DZIEŃ)

mówią wielcy

,, Choćby Chrystus tysiąc razy urodził się w Betlejem, a nie narodził się w nas, jesteśmy zgubieni.” Angelus Silesius

Kolor szat liturgicznych

Szata liturgiczna w kolorze białym jest symbolem czystości, niewinności, radości, ostatecznego triumfu - świętości, a także boskiej doskonałości, używany jest również podczas nabożeństw związanych z uroczystościami maryjnymi. Kolor biały może zastępować wszystkie inne kolory.

kolekta

Boże, Ty sprawiłeś, że ta najświętsza noc zajaśniała blaskiem prawdziwej światłości, † daj, abyśmy w niebie mogli uczestniczyć w radości Twojego Syna, * którego tajemnicę Wcielenia poznaliśmy na ziemi. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Udostępnij: