refleksja
Dziś, w II Niedzielę Adwentu, obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z udzieleniem przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dyspensy od obowiązku przeniesienia uroczystości zbiegającej się z niedzielą adwentu, w tym roku w Polsce uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zastępuje drugą niedzielę adwentu z pewnymi zastrzeżeniami (m.in. drugie czytanie jest wzięte z drugiej niedzieli adwentu). To wyjątkowe święto przypomina nam o szczególnej roli Maryi w historii zbawienia i jej całkowitym oddaniu Bogu, które stało się wzorem dla każdego z nas. Liturgiczny kolor biały symbolizuje czystość i świętość Matki Bożej, którą Bóg od pierwszej chwili jej życia uchronił od grzechu pierworodnego, przygotowując Ją na godne przyjęcie swojego Syna. Niepokalane Poczęcie Maryi ukazuje ogrom Bożego miłosierdzia i Jego planu zbawienia, który realizuje się również w naszym życiu. Dzisiejsza kolekta ma charakter remontowo-inwestycyjny, a zebrane ofiary pomogą w utrzymaniu i modernizacji naszej parafii. Gościmy dziś w naszej wspólnocie pana Daniela Kasprowicza, misjonarza pochodzącego z Rybna, który posługuje na Madagaskarze. Podczas Mszy świętej podzieli się świadectwem swojej pracy misyjnej, a po liturgii będzie można wesprzeć jego działalność poprzez dobrowolne ofiary. Po każdej Mszy świętej nasi ministranci i lektorzy rozprowadzają stroiki bożonarodzeniowe. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu ministranckiego. Zachęcamy również do nabycia świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które można znaleźć w sklepie „Arka”.
Niech Maryja, Niepokalana Matka, wyprasza nam potrzebne łaski na drodze adwentowego oczekiwania.
liturgia słowa bożego
PIERWSZE CZYTANIE (Rdz 3, 9-15)
Pokój królestwa Bożego
Czytanie z Księgi Rodzaju.
Gdy Adam spożył z drzewa, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: «Gdzie jesteś?».
On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się».
Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?».
Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem».
Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: «Dlaczego to uczyniłaś?».
Niewiasta odpowiedziała: «Wąż mnie zwiódł i zjadłam».
Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej; ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę».
Oto słowo Boże.
Refren: Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda.
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.
Refren: Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda.
Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.
Refren: Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda.
Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie, i grajcie.
Refren: Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda.
DRUGIE CZYTANIE (Flp 1, 4-6. 8-11)
Bądźcie czyści i bez zarzutu na dzień Chrystusa
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Filipian
Bracia:
Zawsze, w każdej modlitwie, z radością zanoszę prośbę za was wszystkich – z powodu waszego udziału w szerzeniu Ewangelii od pierwszego dnia aż do chwili obecnej. Mam właśnie ufność, że Ten, który zapoczątkował w was dobre dzieło, dokończy go do dnia Chrystusa Jezusa. Albowiem Bóg jest mi świadkiem, jak gorąco tęsknię za wami wszystkimi ożywiony miłością Chrystusa Jezusa.
A modlę się o to, by miłość wasza doskonaliła się coraz bardziej i bardziej w głębszym poznaniu i wszelkim wyczuciu dla oceny tego, co lepsze, abyście byli czyści i bez zarzutu na dzień Chrystusa, napełnieni plonem sprawiedliwości, który przynosimy przez Jezusa Chrystusa, na chwałę i cześć Boga.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Łk 1, 28)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławiona jesteś między niewiastami.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
✠ EWANGELIA (Łk 1, 26-38)
Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.
Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.
Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».
Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?».
Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».
Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego».
Wtedy odszedł od Niej anioł.
Oto słowo Pańskie.
mówią wielcy
Po odkryciu najstarszych jak dotąd śladów człowieka w Afryce, gazety pisały: „Ewa była Murzynką”. Ale archeologia nie da poznania tego, kim był pierwszy człowiek. Jej badania są zamknięte w granicach świata dotkniętego grzechem; brakuje im środków, by je przekroczyć. Jeżeli chcemy wiedzieć, jaka była Ewa, musimy poznać Maryję. Ona, jak Ewa, jest bez grzechu poczęta. Tak jak Ewa, w pełni nieskrępowanej grzechem wolności, staje przed pytaniem o przyjęcie Bożej woli. „Tak” Maryi przyniosło zbawienie świata; „nie” Ewy spowodowało jego upadek. W Niepokalanej poznajemy, że historia zbawienia nie jest sumą przypadków, ale dramatem wolności, ludzką zgodą lub niezgodą na Boży plan.
Tomasz Kwiecień OP, „Oremus” 12/1998, s. 47.
Kolor szat liturgicznych
kolekta
Boże, Ty przez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy przygotowałeś swojemu Synowi godne mieszkanie † i na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa zachowałeś Ją od wszelkiej zmazy, * daj nam za Jej przyczyną dojść do Ciebie bez grzechu. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
Udostępnij: