You are currently viewing W noc Paschalną nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.

W noc Paschalną nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.

Zmiana czasu na letni nastąpi w noc Paschalną –  z soboty (30 marca)  na niedzielę (31) będziemy musieli przestawić wskazówki o jedną godzinę do przodu: z 2:00 na 3:00. Oznacza to, że pośpimy godzinę krócej, by w ciągu dnia dłużej cieszyć się słońcem oraz radością paschalną. Urządzenia elektroniczne z dostępem do internetu przestawią się na czas letni automatycznie, ale w tradycyjnych zegarkach trzeba będzie przesuwać wskazówki ręcznie. Czas letni obowiązuje w Polsce 7 miesięcy.

Zmiana czasu to efekt obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Od 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Rozporządzenie dotyczące lat 2022-2026 zostało opublikowane w 2022r.

Według rozporządzenia w najbliższych 2 latach na czas letni środkowoeuropejski będziemy przechodzić:

– w 2025 r. – dnia 30 marca,

– w 2026 r. – dnia 29 marca.

Kolejna zmiana czasu:

Na kolejną zmianę czasu, tym razem na czas zimowy będziemy musieli poczekać do ostatniego weekendu października tj., w nocy z soboty (26 października) na niedzielę (27) października (z godziny 3:00 na 2:00), (śpimy o godzinę dłużej).

  • w 2024 r. – 27 października
  • w 2025 r. – 26 października
  • w 2026 r. – 25 października.

Dlaczego przestawiamy zegarki

W Polsce zmieniamy czas na letni w celu lepszego dostosowania godzin pracy i aktywności do pór dnia oraz wykorzystania dłuższego czasu słonecznego w okresie wiosenno-letnim. Zmiana czasu jest praktyką stosowaną na całym świecie w celu zaoszczędzenia energii elektrycznej i poprawy wydajności pracy. W okresie letnim, dzięki przesunięciu zegarków o godzinę do przodu, dni stają się dłuższe, co pozwala na korzystanie z naturalnego światła słonecznego dłużej i ograniczenie konieczności korzystania z oświetlenia sztucznego. Dzięki temu zużywamy mniej energii elektrycznej i zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych. W Polsce zdecydowano się na to po raz pierwszy w okresie międzywojennym, a od 1977 roku zasada obowiązuje nieprzerwanie.

PODZIEL SIĘ.!

Facebook
X
Email
Drukuj